آشنایی با کشور آلمان

آلمان کشوری  است واقع در قاره اروپا که با جمعیتی بالغ بر ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا به شمار می رود.

مساحت کشور آلمان ۳۵۷.۱۲۱ کیلومتر مربع است و حدوداً کمی کوچکتر از مجموع مساحت استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان است.

زبان رسمی این کشور آلمانی و پایتخت آن برلین است همچنین نوع حکومت در آلمان جمهوری فدرال است.

حدود ۷۴ میلیون نفر از جمعیت کشور آلمان را مردمی با ملیت آلمانی تشکیل می دهند و مابقی آن مهاجران هستند.

 

 

مردم آلمان چگونه هستند؟

به تصور بسیاری از مردم ایران ، مردم آلمان بسیار بد خو با ریشه های نژاد پرستانه هستند ولی در واقع مردم آلمان اصلاً نژادپرست نیستند و برخوردشان با مهاجران و اتباع خارجی خوب است. البته مردم آلمان کمی دیرجوش هستند و شاید روحیه صمیمیت سریع با دیگران در آن ها کم رنگ باشد.

مردم آلمان مردمی بسیار قانون مند و منظم هستند هستند و این حقیقت درباره آنها وجود دارد. بر روی نظم کاری و سر وقت بودن بسیار حساس هستند و از بدقولی بیزارند.

تنها تعدادی از افزاد که به نئونازیسم مشهورند و در شرق برلین زندگی می کنند ریشه های نژاد پرستانه دارند. آنها مهاجران را کله سیاه می‌خوانند و از ساعت ۱۰ شب به بعد به صورت دسته‌ای به آنها حمله می‌کنند. این جوانان آلمانی موهای خود را به شکل عجیبی آرایش می کنند می‌کنند و این نشانه تشخیص آنهاست.

 

زبان مردم در آلمان

بیشتر از ۹۵ درصد از مردم آلمان به زبان آلمانی صحبت می کنند. بسیاری از مردم به زبان انگلیسی هم مسلط هستند که یکی از دلایل آن وجود دانشگاه ها ، شرکت و مراکز بین المللی در این کشور است.

از آنجایی که این کشور مهاجران زیادی از سراسر دنیا دارد زبان های دیگری مثل ترکی، کردی، روسی هم از زبان های رایج به شمار می روند.

 

همسایه های کشور آلمان

کشور آلمان در اروپای مرکزی واقع شده است و با ۱۰ کشور مرز مشترک دارد.

همسایه های غربی آلمان، فرانسه، هلند، لوکزامبورگ و بلژیک هستند و از جنوب با اتریش و سوئیس همسایه است. همسایه های شرقی آلمان نیز لهستان و جمهوری چک هستند. دانمارک، دریای بالتیک و دریای شمال هم در شمال آلمان قرار دارند.

 

 

جمعیت شهرهای آلمان

 

در آلمان ، ایالت نوردراین-وستفالن  North Rhine-Westphalia با حدود ۱۷ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین ایالت این کشور است و ایالات بایرن Bavaria و (بادن-وورتمبرگ) Baden Württemberg با ۱۲ و ۱۰ میلیون نفر در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

ایالت‌های برمن Bremen  و زارلند Saarland  نیز کم جمعیت ‌ترین ایالت‌های آلمان محسوب می‌شوند که به ترتیب 680 هزار و 990 هزار نفر جمعیت دارند.

حدود ۱۹٪ جمعیت آلمان، از خانواده‌های مهاجر هستند یا خود مهاجر بوده‌اند. هامبورگ بالاترین میزان مهاجران را به خود اختصاص داده‌است. بالاترین میزان حضور اتباع خارجی در ایالت‌های هامبورگ، هسن، برلین و بادن-وورتمبرگ است.

ایالت هامبورگ بیشترین تعداد مهاجر را دارد و ۳۰% از جمعیت آن را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند.

ایالت‌های هِسن، برلین و بادن-وورتمبرگر در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. بیشترین اتباع خارجی آلمان از کشورهای ترکیه ، لهستان ، روسیه ، قزاق و ایتالیا است. درصد مهاجرین به شرح زیر است.

۱۷٫۹٪ ترک تبار  –  ۱۳٫۱٪ لهستانی  –  ۸٫۷٪ روس  –  ۸٫۲ قزاق  –  ۵٫۳٪ ایتالیایی

 

شهرهای مهم آلمان

 

افرادی که قصد مهاجرت به کشور آلمان را دارند، انتخاب از بین شهرهای مهم آلمان برایشان حائز اهمیت است، با توجه به شرایط مناسب تحصیل در کشور آلمان، دانشجویان با اطلاع از شهرهای مهم آلمان و دانشگاه های موجود در این شهرها می توانند انتخاب های برتری داشته باشند.

5 شهر مهم آلمان به شرح زیر است.

 

برلین

برلین از شهرهای مهم آلمان است که پایتخت این کشور نیز به شمار می رود.

برلین از لحاظ مساحت و جمعیت دومین شهر در اتحادیه اروپا است. این شهر یکی از جذاب ترین شهرهای جهان است و شب های زیبایی دارد. برلین دارای دانشگاه های بسیار معتبری است که مقصد بسیاری از متقاضیان تحصیل در این کشور است.

 

شهر برلین

 

هامبورگ

 

هامبورگ یکی دیگر از شهرهای مهم آلمان  می باشد.

هامبورگ دومین شهر از شهر های بزرگ آلمان و همچنین هشتمین شهر در اتحادیه اروپا می باشد. بندر هامبورگ برروی رود البه قرار گرفته است. این شهر تحت تاثیر اقیانوس اطلس است و آب و هوایی اقیانوسی دارد.

متروی شهر هامبورگ از قدیمی ترین مترو های جهان به شمار می آید که در سال ۱۹۱۲ تاسیس شده است. هامبورگ یکی از شهر های مهم رسانه در آلمان می باشد که ۷۰ هزار شاغل در صنعت رسانه و ۲۵ میلیارد یورو پول در گردش دارد.

دانشگاه های هامبورگ جز معتبرترین دانشگاه های اروپا است.

 

هامبورگ

 

مونیخ

شهر مونیخ سومین مهم آلمان پس از برلین و هامبورگ به شمار می رود.

مونیخ ، شهری ثروتمند است که دارای جاذبه های بسیاری است. شهر مونیخ در ایالت بایرن واقع شده است. شهر مونیخ یکی از شهر های آلمان است که در رتبه چهارم بهترین های جهان برای زندگی انتخاب شده است. مونیخ دارای آب و هوای بسیار دل انگیز و طبیعت بسیار زیبایی است.

مونیخ دارای چند دانشگاه معتبر فنی است که از دانشگاه های برتر دنیا محسوب می شود.

 

 

کلن

شهر کلن با بیش از ۶۰۰ هزار دانشجو یکی از پرطرفدار ترین شهرهای دانشگاهی آلمان و اروپا است.

 ایرانیان بسیار زیادی درشهر کلن سکونت دارند و شرایط بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل و زندگی برای مهاجرین خارجی دارد.

کلن عمدتا یک شهر فرهنگی بوده است.

 

آخن

شهر آخن یکی دیگر از شهرهای مهم آلمان است که در بخش کلن واقع شده است. آخن شهری است که در آن بخاطر مرزی بودن و نزدیکی به حوزه های زبانی گوناگون به زبان های مختلف صحبت می شود. از عمده زبان های  شهر آخن می توان به زبان های آلمانی، انگلیسی، فرانسوی و هلندی اشاره کرد.

شهر آخن دارای دانشگاه فنی معتبری است که دانشجویان زیادی در آن مشغول به تحصیل هستند.

 

فرانکفورت

فرانکفورت پنجمین شهر مهم آلمان است. در حال حاضر فرانکفورت یکی از ثروتمندترین مراکز اروپا و مرکز فرهنگ و ادبیات است. فرانکفورت خواستگاه و قرارگاه بانک مرکزی اروپا و مهم ترین شهر اقتصادی قاره اروپا است.

از لحاظ تاریخی، فرانکفورت شهر بسیار مهمی است و اتفاقات مهم تاریخی زیادی از کشور آلمان در این شهر رخ داده است.

 

شهر فرانکفورت

 

آب و هوای آلمان

آب و هوای آلمان بسیار متغیر است و مناطق مختلف آن دارای آب و هوای گوناگونی است.

در سواحل و در غرب آلمان در زمستان ،  هوای خیلی سرد و در تابستان خیلی گرم نمی‌باشد.

اما در شرق و در بایرن آب و هوا دارای یک شخصیت قاره ای است و  تابستان گرم است و زمستان سرد است و همچنین در تابستان نیز رعد و برق های مکرر دیده می‌شود.

 در جنوب و شرق آلمان ، بارش  برف  نسبت به مناطق دیگر بیشتر است.

 در ماه آوریل، تغییرات آب و هوایی اغلب در سراسر آلمان یکسان است و  یک روز آفتابی و شاد و روز بعد از آن ابری است و باران می بارد. و بعد از آن خورشید دوباره می درخشد. گاهی اوقات حتی در ماه آوریل بارش برف نیز دارد. 

 

اوضاع سیاسی در آلمان

 

آلمان  ۱۶ ایالت مدارد و نظام سیاسی حاکم بر کشور، جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی است، به طوری که ایالت ها مجاز هستند در بسیاری از موارد مستقل از حکومت مرکزی تصمیم گیری کنند.

 

شرایط اقتصادی آلمان

 

آلمان از نظر علمی و اقتصادی یکی از قدرت های جهانی محسوب می‌شود و عضو سازمان ملل، G8، ناتو و گروه پنج می‌باشد.

بر اساس بررسی های سال ۲۰۰۵، آلمان با ۲۲۷/۴ میلیارد یورو سومین کشور جهان از نظر قدرت صنعتی و اقتصادی است. علاوه بر این، آلمان در سراسر جهان مقام اول را از نظر صادرات محصولات مختلف به خاج از کشور دارد، به طوری که بیشتر شرکتهای آلمانی وابسته به تجارت خارجی هستند و تا یک سوم درآمد خود را از صادرات تامین می‌کنند. محصولات صادراتی آلمان در بخش های مختلفی از جمله اتوموبیل‌سازی، الکتروتکنیک، ماشین‌سازی و شیمی می‌باشند.

آلمان علی رغم اینکه به زوج های جوان و فرزندان آنها، امکانات مالی، تحصیلی و بیمه ای با کیفیتی ارائه می‌کند، اما با رشد منفی جمعیت رو به رو است و این موضوع باعث شده است که سهم زیادی از نیروهای جوان این کشور از مهاجرین تامین شود.

 

ارزان ترین و گران ترین شهرهای آلمان

 

دویسبورگ، ماگدبورگ کنستانتس، هاله، ووپرتال، لایپزیگ، بوخوم، زیگن، اسن، دورتموند، کایزرسلاوترن ارزان ترین شهرهای آلمان هستند که به همین علت مقصد بسیاری از دانشجویان است.

 

مونیخ، فرانکفورت، اشتوتگارت، فرایبورگ، کنستانتس شهرهای گران و پرهزنیه آلمان هستند.

 

ویژگی های جعرافیایی آلمان

 

 بسیاری از مناظر طبیعی برجسته اروپا در کشور آلمان واقع شده است. طبیعت متنوع، سازه های سنگی بزرگ، منظرههای سرسبز، صخره های بی پایان سفید یا دریاچه های آبی باورنکردنی و عمیق افراد زیادی را از سراسر جهان به خود جلب می‌کند. در بین دریای شمال و دریای بالتیک در شمال و کوه های آلپ در جنوب، پارک های طبیعت مکانی ایده آل برای تعطیلات تابستانی و گذران وقت هستند.

 

وضعیت اشتغال در آلمان

 

حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور آلمان به کار مشغول هستند که سهم  مردان ۵۳٫۲ درصد سهم زنان  ۴۶٫۸ درصد است.

حدود ۲٫۱ میلیون نفر نیز بدون مار هستند ، نرخ بیکاری بین این افراد (۷۴-۱۴ ساله) ۵٫۱٪ بوده‌است.

 

وضعیت درآمد در آلمان

حداقل دستمزد در آلمان در سال ۲۰۱۸، ۸/۸۴ یورو در هر ساعت  یا تقریبا ۱۴۹۸یورو در هر ماه است. حداقل دستمزد فدرال تقریبا به تمام کارکنان، از جمله کارگران خارجی، کارگران نیمه وقت، کارآموزان (تحت شرایط خاص) و افرادی که در دوره آزمایشی مشغول به کار هستند، اعمال می‌شود. اضافه کاری نیز باید در همان سطح پرداخت شود. قرارداد و کارگران موقت در آلمان دارای حداقل میزان دستمزد هستند. در ماه آوریل ۲۰۱۸، دستمزد در غرب آلمان به ۹/۴۷ یورو در هر ساعت و در آلمان شرقی ۹/۲۷  یورو در هر ساعت افزایش یافت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.