آشنایی با کشور ایتالیا


کشور در جنوب اروپا واقع شده و علاوه بر شبه‌جزیره ایتالیا، شامل جزیره سیسیل (Sicily) و جزیره ساردِنی (Sardinia) در دریای مدیترانه (Mediterranean Sea) نیز می شود.

مساحت کشور ایتالیا حدوداً  پنجم کشور ایران است و برابر با ۳۰۱/۳۳۳ کیلومتر مربع می باشد.

از این مساخت ، ۲۹۴/۰۲۹ کیلوتر مربع را خشکی و ۷/۲۱۰ کیلومتر مربع را آب و ۶۰۰/۷ کیلومتر را ساحل ها تشکیل داده اند.پایتخت کشور ایتالیا شهر رم (Rome) است.

کشور ایتالیا مهد هنر و فرهنگ بسیاری از کشورهای اروپایی است و زادگاه دوره رنسانس در اروپا. پایتخت ایتالیا یعنی شهر رم است که  مرکز تمدن دنیای غرب و مذهب کاتولیک در جهان به شمار می رود.

ایتالیا جزو هشت کشور صنعتی دنیا است و کشوری پیشرفته به شمار می آید و نفش به سزایی در صنعت جهان ایفا می کند.

ایتالیا یکی از کشورهای توسعه‌یافته است که هفتمین تولید ناخالص داخلی در دنیا را دارد. همچنین ایتالیا عضو سازمان ملل‌متحد، گروه G۸ و اتحادیه اروپا است.

 

همسایگان کشور ایتالیا

 

همسایگان کشور ایتالیا در شمال ، سوئیس و اتریش و فرانسه و در شرق اسلوونی هستند و به دریای آدریاتیک در شرق، دریای یونان و مدیترانه در جنوب و غرب محدود شده است.

 

ایتالیا در درون خود دو ایالت به نام های «واتیکان و سن‌مارینو» را جای داده است که به صورت مستقل هستند.

کشور واتیکان ایالت پاپ هاست که در درون شهر رم پایتخت ایتالیا قرار دارد. مساحت ایتالیا حدود ۳۰۱ هزار کیلومتر مربع است.

بیش از نیمی از کشور ایتالیا شبه جزیره ای است که به شکل یک پوتین در دریای مدیترانه نفوذ کرده است. و فاصله شمال غربی ترین نقطه تا جنوب شرقی ترین نقطه حدود ۱۱۴۵ کیلومتر است. در مرزهای شمالی این کشور نیز رشته کوه های آلپ واقع شده است.


آب و هوای کشور ایتالیا

 

کشور ایتالیا یک شبه جزیره بزرگ ماست که دارای ساختار داخلی عمدتا کوهستانی است و مانند سایر کشورهای مدیترانه ای ، تابستان های گرم و خشک دارد.

آب و هوای ایتالیا بسیار متنوع است به طوریکه بسیاری از مناطق داخلی کشور ایتایا ، شمالی و مرکزی دارای آب و هوای نیمه گرمسیری و مرطوب تا مرطوب اقیانوسی و قاره ای هستند .

آب و هوای کشور ایتالیا  معمولا با زمستان های سخت و تابستان های گرم همراه است و به طور کلی مناطق ساحلی و بسیاری از مناطق جنوبی دارای آب و هوای مدیترانه ای  هستند.

در طول ماه های فصل زمستان ، ارتفاعات بالا و شهرهای کوهستانی، اغلب سرد ، مرطوب و پوشیده از برف است.

مناطق ساحلی کشور ایتالیا دارای زمستان های معتدل و تابستان های گرم و خشک هستند. به طور متوسط درجه حرارت در زمستان در رشته کوه های آلپ صفر درجه سانتی گراد و در سیسیل به ۱۲ درجه سانتی گراد می رسد.

دما در فصل تابستان از ۲۰ تا بیش از ۲۵ درجه سانتی گراد متغیر است و شرایط روزهای آفتابی در جنوب متفاوت است.

فصل تابستان در سراسر ایتالیا به خصوص در جنوب این کشور ،  گرم و مرطوب است در حالی که در مناطق شمالی و مرکزی باز بیشتری رخ می دهد.  شمال کشور ایتالیا ، زمستان های سردی دارد که اغلب با برف همراه است برخلاف زمستان های ملایم جنوب کشور , در برخی از مناطق جنوبی در تمام فصل بارش ، باران مشاهده نمی شود . رشته کوه های کشور ایتالیا ، تاثیر مهمی بر آب و هوا می گذارد.

ماه های آوریل، می و ژوئن ، بهترین ماه‌ های سال برای سفر به ایتالیا هستند، زیرا آب و هوا تقریبا در همه جای ایتالیا معتدل است و مزارع و باغ‌ های پر شکوفه صحنه‌ های بسیار زیبایی به مناظر دیدنی ایتالیا می ‌بخشند.

ماه های سپتامبر و اکتبر بهترین ماه‌ های سال برای لذت بردن از دمای هوای خوب و هزینه ‌های سفر پایین هستند. بهترین زمان برای سفر به ایتالیا از نظر خرید در پایان هر فصل می باشد.

یتالیا تاریخ غنی دارد که نه تنها پشتوانه فرهنگی و هنری مردم این کشور است بلکه به دلیل وجود موزه‌ها و بناهای تاریخی فراوان گردشگران زیادی از سراسر جهان به این کشور وارد می‌شوند.

بر اساس محاسبه‌ای که توسط یونسکو انجام شده است، بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان در کشور ایتالیا واقع شده است، کشوری کوچک که مساحتش تنها 0.25 درصد از کل خشکی‌های جهان است.


جمعیت کشور ایتالیا


ایتالیا شصت میلیون و ششصد هزار نفر(۶۰میلیون و ۶۰۰ هزار) جمعیت دارد که از این تعداد  ۹۱.۶ درصد مردم این کشور مسیحی هستند.

ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا به شمار می رود.

 

مردم کشور ایتالیا

 

خانواده یکی از مهمترین ارزش ‌ها در فرهنگ مردم ایتالیا به شمار می ‌رود ، همچنین یکپارچگی و وحدت خانوادگی این ملت بر خلاف طرز تفکر غربی ها بر پایه و اساس خانواده شکل گرفته است؛ جالب است بدانید که ایتالیایی‌ ها دورهمی ‌های خانوادگی بسیار زیادی دارند و از اینکه با خویشان خود وقتشان را بگذرانند لذت می ‌برند ، آن‌ ها فرزندان خود را جوری تربیت و تشویق می‌ کنند تا در دوران بزرگسالی و بعد از ازدواج نیز این رابطه نزدیکشان را با خانواده را حفظ می کنند و خانواده خود را در هیچ شرایطی تنها نگذرانند و  مورد بعدی اینکه مذهب اصلی در کشور ایتالیا کاتولیک رومی محسوب می شود؛ جالب است بدانید که ایتالیایی ‌ها اکثر تعطیلات مسیحی شامل کریسمس و عید پاک شان را جشن می ‌گیرند و کلی تفریح می کنند و اینکه در روز ” پاسکوئِت (Pasquetta) ” که دوشنبه بعد از عید پاک می باشد ، خانواده‌ ها به پیک نیک می روند و آغاز فصل بهار را به جشن و پایکوبی می ‌پردازند؛ ضمنا روز اول نوامبر یک تعطیل رسمی مذهبی در ایتالیا می باشد  و به روز قدیسین شناخته و معروف می باشد و در این روز اغلب مردم آرامگاه رفتگان خود را با دسته‌ های گل های زیبا تزئین می‌ کنند .

 

واحد پول و زبان رسمی کشور ایتالیا

 

واحد پول ایتالیا یورو (Euro) و زبان رسمی آن ایتالیایی (Italian) است که زبان اکثر مردم کشور ایتالیا می باشد و به زبان ایتالیایی (Italian Language) سخن می گویند.

بیشتر مردم ایتالیا رومی تبار (Romance languages) هستند و زبان‌ های رایج در ایتالیا هم تقریبا همگی زیر شاخه‌ هایی از زبان رومی محسوب می شوند. با وجود اینکه زبان رسمی ایتالیا ، زبان ایتالیایی است اما زبان‌ های رایج پرکاربرد و پر گویش دیگری نیز در کشور ایتالیا وجود دارند که حالتی نیمه رسمی و بعضاً محلی دارند.

ر ایتالیا مردم زیاد به زبان انگلیسی تسلط ندارند و در صورتی که قصد اقامت در این کشور را دارید بهتر است قبل از آن زبان ایتالیایی را تا حدودی فرا بگیرید.

 

شرایط سیاسی در ایتالیا


نخستین بار حکومت جمهوری در سال ۱۹۴۶ در ایتالیا ایجاد شد. روز ایجاد این حکومت به روز ملی در ایتالیا مشهور است و هر ساله جشن گرفته می شود.

رئیس‌جمهور ایتالیا برای دوره هفت ساله از طریق رای نمایندگان مجلس و گروهی کوچک از وکلای منطقه‌ای انتخاب می‌شود. نخست‌وزیر توسط رئیس جمهور انتخاب می شود. انتخاب و معرفی دیگر وزرا به عهده نخست‌وزیر است.

در ایتالیا دو مجلس وجود دارد : «سنا با ۳۱۵ عضو و نمایندگان با ۶۳۰ عضو». اعضای مجلس نمایندگان با رای مستقیم مردم ایتالیا انتخاب می‌شوند. در ایتالیا همه افراد بالای ۱۸ سال حق رای دارند.

اعضای مجلس سنا هم با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند اما سن رای دادن برای مجلس سنا ۲۵ سال است. اعضای هر دو مجلس برای دوره‌های پنج ساله انتخاب می‌شوند.

ایتالیا یکی از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است و نیروهای خود را تاکنون به مناطق جنگی چون بوسنی، کوزوو، آلبانی و افغانستان اعزام کرده است.

 

شرایط اقتصادی در ایتالیا

 

بر اساس میزان تولید ناخالص داخلی، ایتالیا هفتمین کشور جهان در سال ۲۰۰۶ میلادی بود. در این سال مقام‌های اول تا ششم به ترتیب به آمریکا، ژاپن، چین، انگلیس و فرانسه اختصاص داشته است.

در همین سال ایتالیا ششمین کشور جهان از نظر صادرات کالا بود.

اقتصاد در ایتالیا به دو بخش جغرافیایی تقسیم می‌شود. در شمال این کشور اقتصاد پیشرفته و مدرن‌تر است و شرکت‌های خصوصی فعال هستند. در جنوب این کشور اقتصاد بر پایه کشاورزی است.

تولید ناخالص داخلی ایتالیا در سال ۲۰۰۶ میلادی 1.756 تریلیون دلار بود.

میزان نیروی کار در این کشور ۶۴/۲۴ میلیون نفر است و نرخ بیکاری ۷ درصد. نرخ تورم این کشور در سال ۲۰۰۶ بر اساس قیمت خرید مصرف‌کننده ۱/۲ درصد بود.

مهمترین صنایع این کشور عبارتند از : گردشگری، آهن و فولاد، مواد شیمیایی، صنایع غذایی، منسوجات، ابزار آلات موتوری، پوشاک و کفش.

شرکای ایتالیا در صادرات را کشورهای آلمان، فرانسه، آمریکا، اسپانیا و انگلستان تشکیل می‌دهد.

شرکای کشور ایتالیا در واردات کشورهای آلمان، فرانسه، هلند، چین، بلژیک و اسپانیا می باشند.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.