آشنایی با کشور جمهوری چک

 

کشور جمهوری چک واقع در اروپای مرکزی است که در دهه ۱۹۹۰ میلادی از کشور چکسلواکی جدا شد و یکی از کشورهای زیبا در اروپا است.

پایتخت جمهوری چک شهر پراگ است که بزرگ‌ترین شهر این کشور به شمار می‌رود. این شهر چهاردهمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا نیز محسوب می‌شود که در شمال غربی کشور چک بر روی رودخانه ولتاوا بنا شده است و جمعیت نزدیک به ۱.۳ میلیون نفر دارد که به واسطه زیبایی تاریخی آن مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار دارد.

کشور جمهوری چک را می‌توان محل برخورد تمدن‌های اروپایی تلقی کرد. این کشور واقع در قلب اروپای مرکزی است و دارای منابع طبیعی و فرهنگی منحصر به فردی است. این کشور به عروس اروپا معروف است.

 

جمهوری چک را رشته کوه های زیادی را احاطه کرده اند که بخش زیادی از مرزهای این کشور را تشکیل می‌دهد.

وجود نقاط گردشگری زیاد در منطقه کوچکی در اروپا موضوع جالبی در مورد این کشور است. شهرها ، دهکده ها و چشمه های آب معدنی کشور جمهوری چک همواره باعث جذب گردشگر از تمام نقاط دنیا شده است. این کشور دارای ۱۲ نقطه تاریخی مهم است که در یونسکو به ثبت رسیده است

 

 

 

همسایه های کشور چک

 

به منظور آشنایی با کشور جمهوری چک لازم است با کشورهای همسایه آن نیز آشنا شویم.

چک با کشورهای لهستان، آلمان، اتریش و اسلواکی همسایه است.  از غرب با آلمان، از جنوب با اتریش، از شرق با اسلواکی و از طرف شمال شرقی با

لهستان همسایه است

 

 

کشور جمهوری چک تا سال ۱۹۱۸ بخشی از کشور اتریش در این سال پس از شکست ارتش در جنگ جهانی اول کشور چکسلواکی به عنوان کشوری

مستقل اعلام وجود دارد.این کشور از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۸۹ کشور کمونیستی بود.

در سال ۱۹۹۳ با توافق دو طرف چه کسی به دو کشور چک و اسلواکی تقسیم شد کشور جمهوری چک در سال ۲۰۰۴ از اتحادیه اروپا شد.

 

شهرهای جمهوری چک و جمعیت شهرهای چک

3 نفر از  4 نفری که در جمهوری چک زندگی می کنند در یک کلان شهر یا مکانی در نزدیکی آن قرار دارند. پایتخت و بزرگترین شهر جمهوری چک، پراگ با 1.3 میلیون نفر جمعیت تخمین زده شده و جمعیت کلانشهر آن 2.7 میلیون نفر است. پراگ نه تنها پایتخت جمهوری چک است بلکه به دلیل فرهنگ، هنر، صنعت، معماری و تاریخ پربار نیز پایتخت اروپا محسوب می شود. تراکم جمعیت  شهر بزرگ کشور چک به ترتیب از بیشترین تا کمترین میزان جمعیتی به شرح زیر است:

  • پراگ : 1,165,581
  • برنو : 369,599
  • استراوا : 313,088
  • پیلسن : 164,180
  • اولوموک : 101,268
  • لیبرک : 97,770
  • هویروف : 82,768
  • زلین : 78,759
  • کاروینا : 63,677
  • فریدک- میستک : 59,416

شهرهای مهم جمهوری چک

 

پراگ ( پراگا) : پایتخت و بزرگترین شهر جمهوری چک و یکی از مهم ترین نقاط گردشگری اروپا است. هسته تاریخی بزرگ و زیبای این شهر به عنوان میراث تاریخی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

 

 

برنو: شهر برنو بزرگترین شهر موراویا و دومین شهر بزرگ جمهوری چک است که موزه های عالی، بافت تاریخی و یک کلیسای جامع بسیار زیبا از ویژگی های آن است.

 

 

چسکه بودیوویتسه: این شهر به  بودویز نیز مشهور است. شهرستانی جذاب در جنوب بوهمیا که یک خیابان قدیمی بسیار شاخص و دیدنی دارد.

 

 

تشسکی کروملوف: شهری قورن وسطی ای و رنسانسی ، بسیار دیدنی و خیره کننده در جنوب بوهمیا، خانه دومین کاخ بزرگ کشور و یک میراث جهانی ارزشمند یونسکو است.

 

 

کارلووی واری: شهری با یک معبد آبگرم تاریخی و دارای بیشترین اجتماع و با گردشگران بسیار زیاد بخصوص از آلمان و روسیه و مرکزی برای برگزاری معتبرترین جشنواره های فیلم کشور

 

 

کوتنا هورا: شهری تاریخی و قرون وسطی ای در بوهمای مرکزی،خانه کلیسای سنت باربارا ، با معادن نقره فراوان و پرستشگاه استودان سیدلک که با استخوان انسان ها ساخته شده و بسیار عجیب و وهم برانگیز است و در آثار تاریخی یونسکو به عنوان اثری شاخص به ثبت رسیده است.

 

 

 

اولوموتس: شهری دانشگاهی و رودخانه ای با تاریخ هزاران ساله و دومین مرکز تاریخی مهم در جمهوری چک پس از پراگ

اوستراوا: شهری پر جنب و جوش و با اهمیت از نظر کارگری و با دشت های زیر کشت فراوان و با تاریخچه طولانی معادن زغال سنگ و تولید فولاد

اواوا: پایتخت سلیسای سابق

پیلسن: بزرگترین شهر در بوهیمای غربی و مرکز تولید آب جو و نوشیدنی

تلچ: یک شهر کوچک رنسانسی که در اطراف دریاچه ای کم عمق ساخته شده است. این شهر سایتی از میراث جهانی یونسکو است.

زلین: نمونه ای زیبا از معماری کارکالی که از شهر های باغ لو کوربوزینه الهام گرفته شده است و توسط خانواده باتا بازسازی شده است. این شهر دارای تپه های کوچک، طبیعتی زیبا و حیات وحشی کم نظر است.

 

ویژگی های جغرافیایی کشور جمهوری چک

 

آب و هوای این کشور مرطوب و قاره ای است . در کشور جمهوری چک زمستان های تقریبا سرد و تابستان های گرم همراه با بارندگی را قابل مشاهده است . این کشور در قسمت خشک اروپا قرار دارد و آب و هوای آن بسیار متاثر از ارتفاعات آن می باشد زیرا از آنجا که این کشور محصور در خشکی است.

در مناطق مرتفع کشور چک آب و هوا خنک تر بوده و میزان بارش نیز بیشتر است . به دلیل موقعیت های کوهستانی که در کشور چک وجود دارد ، آب و هوا متغیری در این کشور حکم فرما است .

 

زبان و دین مردم چک

 

مردم کشور چک ترکیبی از اروپایی هندی و اصلاح هستند

از نظر مذهبی باید گفت که مردم این کشور تقریباً مردم به پدیده مذهبی هستند و از ابتدا به مذهب خاصی نبودند و مذهبی اعتنا هستند که 45.2 درصد از مردم این کشور پاسخ به این سوال نداده اند همچنین 34.2 درصد از افراد ادعای بی دینی کردند و پاسخ دادند که از مذهب خاصی پیروی نمی کند

جمعیتی در حدود 9.4 درصد از سایر دین ها در کشور چک حضور دارند و تنها 10.3 درصد از مردم ادعا کردند که دین مسیحیت از شاخه کاتولیک را پرتش می کنم

 

آشنایی با کشور جمهوری چک در زمینه اقتصادی

 

تولید ناخالص داخلی این کشور  ۱/۲۹۴ میلیارد دلار است که ۴/۲ درصد آن در بخش کشاورزی، ۷/۳۹ درصد آن در بخش صنعت و۹/۵۷ درصد آن در بخش خدمات تولید می‌ شود.

 نیروی فعال کار در این کشور تقریبا پنج میلیون و ۳۵۰ هزار نفر ،نرخ بیکاری در چک ۶.۶ درصد و تورم این کشور ۶.۳۲ است.

محصولات صادراتی این کشور ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل مواد شیمیایی ، مواد اولیه و سوخت است.

بخش زیادی از درآمد کشور چک  به توریست و گردشگری مربوط می شود.  شهر پراگ پنجمین شهر پر بازدید بعد از لندن ، پاریس ، استانبول و رم است و سالیانه توریست های زیادی از این شهر تاریخی دیدن می کنند.

 

آشنایی با کشور جمهوری چک در زمینه سیاسی

 

نظام سیاسی جمهوری چک یک دموکراسی نیابتی پارلمانی چندحزبی است که نخست‌وزیر در آن رئیس کشور تلقی می‌شود. پارلمان این کشور دو مجلسی است و اعضای مجلس نمایندگان ۲۰۰ نفر و اعضای مجلس سنا ۸۱ نفر هستند.

جمعیت این کشور ۱۰ میلیون و ۲۲۸ هزار و ۷۴۴ نفر است که میانگین سنی آنان ۳۹٫۵سال است. نرخ رشد جمعیت در این کشور منفی می باشد.

امید به زندگی در ابتدای تولد در چک برزن ۷۹ سال و برای مردان ۷۳ سال است که عددی عجیب است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.