آشنایی با کشور مجارستان

 

مجارستان یک کشور زیبا و سرسبز با طبیعت ویژه در قلب اروپا به شمار می رود. مردم بسیار مهربان و مهمان دوستی دارد و سرزمینی با قدمت 1100 ساله است که در حدود ۱۵۰ سال پیش از کشور اتریش مستقل شده است. فرهنگ مجارستان از معروف ترین و شناخته شده ترین فرهنگ های اروپایی به شمار می روند. سوارکاری و موسیقی دو بخش بسیار مهم از فرهنگ آنها است. مردم مجارستان دارای زبان مستقلی هستند که با ویژگی‌های خاص کلامی خود شهرت بسیاری در اروپا دارد این کشور همواره مهد مخترعین و هنرمندان بزرگ بوده است و طرفداران بسیاری را در بین مردم جهان دارد.  

 

 

پایتخت این کشور بوداپست است که مرکز علمی ، فرهنگی و تجاری مهمی در حوزه مرکز و شرق اروپا به خصوص پس از پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴ به شمار می رود.

کشور مجارستان دارای یکی از زیباترین معماری ها در بین کشورهای اروپایی به شمار می رود بخش مهمی از هنر معماری در کل اروپا به این کشور تعلق دارد. بسیاری از بناهای این کشور جزو میراث فرهنگی جهان محسوب می‌شود توسط سازمان یونسکو محافظت می گردد.

این کشور تلاش بسیاری برای حفظ معماری خود انجام داده است به طوری که توانسه است بناهای تاریخی معماری در قرن های ۱۸ تا ۲۰ را حفظ کند و ساختمان های قدیمی تاریخی خود را با بازسازی به جاذبه های تاریخی اروپا تبدیل کند.

کشور مجارستان از اعضای اتحادیه شینگن بوده و دانشجویان می توانند در روزهای تعطیلات خود را به راحتی و بدون نیاز به اخذ ویزا به کشورهای دیگر حوزه شنگن مانند اتریش ایتالیا آلمان فرانسه و اسپانیا سفر کند.

 

تحصیل در رشته پزشکی در مجارستان

 

 

همسایه های کشور مجارستان

 

کشور مجارستان از شمال با کشور اسلواکی ، از شمال شرقی با اوکراین ، از شرق و جنوب شرق با رومانی ، از جنوب با صربستان و کرواسی ، از جنوب غرب با اسلوونی و در غرب با اتریش هم مرز است.

 

 

جمعیت شهرهای مجارستان

 

جمعیت شهرهای مجارستان کشور مجارستان وسعتی نزدیک به ۹۳ هزار کیلومتر مربع و جمعیتی نزدیک به ۱۰ میلیون نفر دارد.مجارستان از ۱۹ شهرستان تشکیل شده‌است به علاوه بوداپست که متعلق به هیچ شهرستانی نیست و مستقل است. شهرهای دبرتسن، سگد، میشکولتس، دْیور و پچ بزرگترین شهرهای کشور محسوب می‌شوند. به غیر از بوداپست با 1 میلیون و 740 هزاز نفر جمعیت ،که پایتخت این کشور می باشد؛ می توان از دبرسن با جمعیتی 205000 نفری، میشکولتس با 187000 نفر، سگد 163000 نفر و گیور هم 129000 نفر جمعیت،به عنوان مهم ترین شهرهای این کشور یاد کرد. به علاوه شهر پچ با جمعیت 158000 نفری، عنوان پایتخت فرهنگی این کشور را دارد. این شهر یکی از مهم ترین شهرهای کشور است که مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی نیز می باشد. ۸۸ درصد جمعیت کشور از مجارها تشکیل شده است.

 

ملیت های دیگر مجارستان

 

اقليت هاي به رسميت شناخته شده اين کشور را ارمني ها، بلغاري ها، کروات ها، آلماني ها، يوناني ها، لهستاني ها، رومانيايي ها، رومي ها (چيپسي)، روتنيايي ها، صرب ها، اسلواک ها، اسلووني ها و اوکرايني ها تشکيل مي دهند.

بزرگترين اقليت، رومي ها هستند که با جمعيتي در حدود 500000 نفر تقريبا 5 درصد از کل جمعيت محسوب مي شوند. دومين اقليت بزرگ آلماني ها هستند که بنابر تخمين 170000 نفر هستند. 80000 تا 110000 اسلواک و همچنين 35000 کروات، 15000 تا 25000 رومانيايي، 80000 تا 10000 يهودي و 5000 صرب در اين کشور وجود دارند.

 

ویژگیهای جغرافیایی کشور مجارستان

 

کشور مجارستان کشوری مسطح با دشت های زیبا است که توسط رود دانوب به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است. مجارستان در حوزه اروپای مرکزی است و از آب و هوای معتدلی برخوردار می‌باشد.  آب و هوای کشور مجارستان شبیه به آب و هوای غرب ایران است. تابستان بسیار معتدل و زمستان سرد است به طوری که گاهی اوقات دمای هوا به چیزی نزدیک به ۱۸ درجه زیر صفر می رسد.

آب و هوای شهرهای بزرگ مجارستان از جمله پایتخت آن یعنی بوداپست بسیار پاک و عالی است.

حمل و نقل عمومی در این شهر بسیار قوی  است به طوری که نیاز به استفاده از اتومبیل های شخصی کم تر احساس می شود.  این کشور به خاطر بارندگی های زیاد دارای باغات و جنگلهای بسیار متنوعی است و  نیمی از میوه اروپا از این کشور تامین می شود.

 

جاذبه های توریستی مجارستان

 

جاذبه های توریستی مجارستان یکی از فاکتورهای مهم در معرفی کشور مجارستان است.

قلعه بودا واقع در شهر بوداپست ، پل زنجیر شهر بوداپست ،  و ساختمان پارلمان این کشور در کنار رود دانوب از مهمترین فضاهای دیدنی و توریستی در این کشور به شمار می‌رود به طوری که بسیاری از مردم اروپایی از کشورهای دیگر سال آن به این کشور برای بازدید از این مراکز توریستی این کشور مراجعه می‌کنند.  

 

 

ساختمان پارلمان

 

قلعه بودا

قلعه بودا

 

پل زنجیر شهر بوداپست

 

 

زبان و دین مردم مجارستان

 

یکی از فاکتورهای مهم در معرفی و آشنایی با کشور مجارستان آشنایی با دین و زبان رسمی در این کشور است. مردم مجارستان به زبان مجاری تکلم می کنند و ۷۰ درصد مردم پیرو دین مسیحی مذهب کاتولیک هستند و ۲۵ درصد مابقی را پیروان پروتستان تشکیل می دهد.

رشد جمعیت در این کشور سیر نزولی دارد و نرخ امید به زندگی برای  زنان تقریبا ۳۹ سال و برای مردان ۷۴ ساله است.

 

شرایط اقتصادی مجارستان

 

اقتصاد در کشور مجارستان یک فاکتور ضروری و کارآمد به شمار می رود واحد پول این کشور فورینت می باشد و میزان درآمد ساعتی برای هر نفر در حدود ۱۳.۶ دلار تخمین زده شده است .میزان نرخ تورم این کشور در حدود ۸۷ درصد است. چیزی نزدیک به ۷ درصد مردم زیر خط فقر هستند.

محصولاتی مانند مواد غذایی مواد اولیه و الکترولیت و سوخت جزو اقلام وارداتی کشور است.  ماشین آلات کشاورزی ، ابزار آلات و ماشین های صنعتی از جمله صادرات مهم کشور مجارستان است به طوری که تقریبا نیمی از صادرات این کشور را این موارد به خود اختصاص داده است.

 

اوضاع سیاسی در مجارستان

 

مجارستان از سال ۲۰۰۴ عضو اتحادیه اروپاست و از سال ۲۰۰۷ در حوزه شنگن قراردارد. همچنین مجارستان از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، سازمان تجارت جهانی، بانک جهانی، بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا، شورای اروپا، گروه ویشگراد و … است. رئیس جمهور برای دوره پنج ساله به صورت تشریفاتی انتخاب می‌شود. نخست وزیر توسط نمایندگان مردم انتخاب می شود و قدرت اجرایی کشور در دست اوست به طوریکه می تواند کابینه دولت را منحل کند همچنین نمایندگان مجلس ملی مجارستان برای دوره‌های چهار سال در این کشور انتخاب می شوند.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.